Galeria Jezuicka 13Galeria Jezuicka 13
  • O Galerii
  • Archiwum nieco inaczej
  • Archiwum Light
    • GROMADZENIE: Państwowy zasób archiwalny
    • GROMADZENIE: Niepaństwowy zasób archiwalny
    • PRZECHOWYWANIE
    • OPRACOWYWANIE
    • ZABEZPIECZANIE: Pracownia konserwacji
    • ZABEZPIECZANIE: Pracownia digitalizacji
    • UDOSTĘPNIANIE bezpośrednie
    • UDOSTĘPNIANIE pośrednie
    • DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
    • PRZECHOWALNICTWO
  • Media o nas
  • Kontakt
10 stycznia 2012
Fotografie

Był sobie pomnik

Był sobie pomnik
10 stycznia 2012
Fotografie

19 lipca 1979 roku Edward Gierek odsłonił lubelski pomnik Bolesława Bieruta. Monument autorstwa Bronisława Kubicy był jednym z największych w mieście. Postać Bieruta, mierząca wraz z cokołem 8,5 metra, górowała nad placem nazwanym tym samym imieniem zaledwie przez 10 lat. Od lat 90. można ją obejrzeć w galerii socrealizmu w Kozłówce, a na placu, który dziś nosi imię Izaaka Singera, pozostały jedynie kamienne postumenty, na których niegdyś spoczywał pomnik.

RK

114.

Bierut Gierek Lublin pomnik PRL

Poprzedni artykułLublin zasypany śniegiem!Następny artykuł Media o nas: archiwum szerzej nieznane

Losowe wpisy

  • Przeczyszczenie dobre na wszystkoPrzeczyszczenie dobre na wszystko
      26 września, 2025
  • Po Nocy Kultury 2012…Po Nocy Kultury 2012…
      26 czerwca, 2012
  • Skarby Sądów Lubelskich – MajtkiSkarby Sądów Lubelskich – Majtki
      23 grudnia, 2010

Archiwum wpisów

Archiwum nieco inaczej

Popularne tagi

małżeństwo PZPR wojsko Lublin gazeta sąd alkohol reklama wychowanie list PRL oświata kobieta wojna szkoła przestępstwo propaganda donos życzenia zbrodnia
Galeria Jezuicka 13 jest projektem stworzonym, rozwijanym i prowadzonym przez pracowników Archiwum Państwowego w Lublinie.
© 2010-2024 Galeria Jezuicka 13