Śledzimy różne ciekawe grupy na Facebooku, jak każdy 😉 Szczególnie ulubionym obiektem zainteresowań są grupy, w których znajdujemy fotografie dawnego Lublina. Można tam znaleźć te z początku XX wieku, te starsze z XIX wieku nawet, a wiele można też spotkać tych międzywojennych. I niemal zawsze wśród komentarzy pod nimi znajdujemy zwolenników dwóch frakcji: 1. „zielonych”, którzy zwracają uwagę na ilość drzew, zwłaszcza w obrębie Śródmieścia i uparcie twierdzących, że dziś Lublin jest wyłącznie betonową pustynią, oraz 2. „kiedyśtobyło” – czyli niemal bezgranicznych zachwalaczy wszelkich czasów i historycznych ustrojów w jakich przyszło żyć nam i naszym pradziadom (tzw. „kiedyś to były czasy, dzisiaj już nie ma czasów”). I o ile sami powtarzaliśmy na łamach naszej Galerii, że najlepiej nam było przed wojną 😉 to czasem lektura niektórych archiwaliów skłania do głębszej refleksji, że może nie zawsze było tak różowo. Otóż, oglądamy np. zdjęcia lubelskiego deptaka – ulica eleganckich szyldów i sklepowych wystaw, ludzie schludnie ubrani, ulica względnie czysta. A nie mówi się wcale o tym i nie widzimy tego, co dzieje się tuż obok w bramach, bocznych ulicach…
I tu wchodzi Galeria Jezuicka 13, cała na biało, i zaprasza do lektury! Jako, że problem czystości to temat na dłuższe rozprawy, dziś przedstawiamy zaledwie mały, ale za to bardzo obrazowy wycinek.
22, Akta miasta Lublina 1918-1939, sygn. 2557
MK
Przypominamy, że w Lubelskim Archiwum Cyfrowym, prowadzonym przez Archiwum Państwowe w Lublinie, można znaleźć spory zbiór kilkuset fotografii Lublina w odniesieniu do mapy miejsc, które są na nich przedstawione: http://lac.lublin.pl/foto/
A z ciekawszych grup na FB możemy śmiało polecić:
Dawny Lublin. Historia i miejsca,których już nie ma
Stary Lublin
Lublin w książkach, gazetach, reklamach, cennikach itp wydanych przed 1939r
…i wiele grup „osiedlowych”, np. Stary LSM, Kalina Lublin dawniej i dziś…