Na łamach naszej galerii staramy się pokazać, że zasób archiwalny potrafi być… FAJNY! 🙂 Że można znaleźć w nim dużo rzeczy śmiesznych, absurdalnych, humorystycznych i kuriozalnych. Ale poza tym chcemy pokazywać też rzeczy, które budzą duże zainteresowanie zarówno wśród doświadczonych archiwistów, jak i – a nawet przede wszystkim – użytkowników. Obserwujemy w Internecie grupy pasjonatów historii Lublina jako całości, a także poszczególnych dzielnic. Miłośników starych fotografii, planów, widoków.
Niedawno wpadła nam w oko reprodukcja starej mapy, której zdjęcie – wykonane przysłowiowym młynkiem do kawy – ktoś umieścił na jednej z grup. Mamy ją w swoim zasobie i być może była pomijana w wyszukiwaniach, gdyż nie znajduje się wśród Planów miasta Lublina (zespół 22, seria 13), jednym z najpopularniejszych zbiorów w lubelskim Archiwum. A trzeba przyznać, że jest niezmiernie ciekawa i piękna! Ogrom szczegółów i graficznych opisów zaciekawi zapewne niejednego miłośnika historii naszego miasta. Oto mapa hydrogeologiczna miasta Lublina i okolic z 1899 roku. Podziwiajmy!

Specjalnie dla niej stworzyliśmy też taką wizualizację — umiejscowienie mapy we współczesnym obrazie. (drobne przesunięcia są nieuniknione)
Użyj suwaka w prawym-górnym rogu, aby zmienić przezroczystość nakładki
634/0, Zbiór map różnych krajów, sygn. 87
MK