Trwa Międzynarodowy Dzień Archiwów, który wyjątkowo będzie trwał aż tydzień, od 9 do 15 czerwca. W tym roku motywem przewodnim jest 4. edycja wydarzenia „Pamięć Polski”, podczas którego na Listę Krajową UNESCO zostanie włączonych 15 nowych obiektów, w tym dwa zespoły archiwalne z Archiwum Państwowego w Lublinie – Archiwum Ordynacji Zamojskiej oraz Trybunał Koronny w Lublinie. A skoro motywem przewodnim Galerii Jezuicka 13 jest „Archiwum nieco inaczej” chcielibyśmy pokazać wam Trybunał od innej strony, jakby od końca. Są to specyficzne rysunki, esy-floresy, które można czasem spotkać na ostatnich stronach dokumentów czy trybunalskich zapisów, rzadziej w środku.
Jeden z takich rysunków prezentowaliśmy już swego czasu we wpisie „W czasie deszczu nie tylko dzieci się nudzą…„
Tym razem nasz wzrok przykuły dwie głowy z charakterystycznym sarmackim „zaczesem”, a po rozszyfrowanie towarzyszących im dopisków udaliśmy się do jednego z naszych archiwalnych mistrzów od łaciny. W kilka chwil uzyskaliśmy taką analizę:
„No więc to mi wygląda na tzw. probatio penae (próbę pióra). To częsta praktyka w kancelariach i w ksiegach. Pisarz rozpisywał sobie pióro i próbował atramentu. Mamy częste odniesienia do elementów maryjnych (np. inicjał M”, słowo Maria, salva). Jakieś bohomazy a’la motywy heraldyczne i nazwisko Sarbiewski. Nie wiem, może jakis pisarz kancelarii Trybunału. Pod głowami coś jakby początek listu ze słowami Mości (lub mój) panie pisarzu i niżej imię Dobrogost dwa razy. Czyli generalnie popierduszki takie. Wiesz, siedzisz na zebraniu z zeszytem i rysujesz kwadraty, kółka i głowy ludzkie…”
Od siebie dodamy więc tylko: tak, wiemy 🙂
Program obchodów Międzynarodowego (Tygo)Dnia Archiwów w lubelskim Archiwum Państwowym. Zapraszamy!
16, Trybunał Koronny Lubelski, sygn. 1641
MK